Valgejõe Veinivilla

Lühiülevaade

2014. jäi meie eelmine maja veinitegemise jaoks väikeseks ja leidsime uue ja suurema Valgejõe kaldal. Endises metskonnamajas asub nüüd Valgejõe Veinivilla, kus korraldame seminare, veinikoolitusi ja degustatsioone. 

Sauna kõrval, jõe kaldal teeme külalistele veinivanni ja vahel läheme veinide degusteerimiseks ka looduskaunisse Lahemaa metsa.

Igapäevaseid lahtiolekuaegu meil ei ole kuid külastus on võimalik ette kokku leppida ning soojemal ajal on meil tihti ka avalikke üritusi ja avatud uste päevi.

Veiniteost ja veinidest 

Veinid valmivad koostöös ema Tiina ja poeg Gregori vahel, kes on mõlemad sommeljeeharidusega. Veine tehakse õuntest, rabarberitest, ploomidest, arooniatest, pihlakatest, mustikatest ja isegi võililledest. Veinivilla käekirja eripäraks on saanud erinevate kohalike ürtide ja taimede kasutamine ning erinevate maitsekomponentide suurepärane balansseeritus. Teel käärimistünnist pudelisse läbib üks vein keskmiselt 7 kätepaari. 

Veinivilla on Eesti suurim veini väiketootja villides aastas keskmiselt 9000 pudelit. Meie veine on võimalik leida nii kohalikku toorainet hindavates restoranides kui ka väikestes talukaupu ja käsitööjooke pakkuvates poodides. 

Veinivilla veinid on pälvinud ka rahvusvahelist tunnustust: meie esindusvein, mis tehtud õuntest ja ebaküdooniatest on saanud USA puuvilja- ja marjaveinide konkursil hõbemedali 2017. aastal. Ning meie rabarberitest tehtud vahuveini pakutakse Michelini tärniga restoranis Berliinis, Saksamaal. 

Veinitalus on võimalik degusteerida kuni 9 erinevat kohalikku veini, kuulata põhjalikku loengut kohalikust ajaloost, osaleda koduse veinivalmistamise koolitusel ning väiksema seltskonnaga minna ka veinivanni. Väiksemas mahus tegeleme ka koduveinitarvikute edasimüügiga.

Inimesed

Veinivilla perenaine on diplomeeritud sommeljee ja endine ajakirjanik Tiina Kuuler, kes jagab lahkesti oma kogemusi Eesti marjadest, viljadest ja õitest veini tegemisel. Tiina on auhinnaga pärjatud ning mitu kordus- ja täiendatud trükki nautinud „Koduveiniaabitsa“ (2011) autor. 2014. aastal ilmus Eesti marjaveiniguru sulest „Kodused siidrid ja vahuveinid“. Tiina on ka Eesti koduveinikonkursi hing ning eestvedaja. 

Poeg Gregor on lõpetanud Eesti Sommeljeede Erakooli juunior-sommeljee kursuse ning aitab koolituste läbiviimisel ning veinide maitsestamisel. Põhitööks on veinide kokkuviimine nende tarbijatega nii Eestis kui välismaal. Noorusliku energia ja modernsete maitseeelistustega toob ta Valgejõe veinidesse värskust ning koolitustesse elavust. 

Isa Allan, kes on hariduselt ajaloolane, on uurinud piirkonna ajalugu ning Valgejõe kõrtsi tekkelugu ning tutvustab seda soovi korral ka veinitalu külalistele väga põhjalikult. 

Pakutavad teenused

  • Töötoad
  • Majutus
  • Toitlustus
  • Gruppidele
  • Loomad
  • Kohalik toodang
  • Loodusmatkad